Święto 3 Maja

Uczniowie naszej szkoły uczcili Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, znanej jako Konstytucja 3 maja.

Z tej okazji uczniowie klasy V i VI oraz jedna uczennica klasy VII przygotowali apel w formie sejmiku uczniowskiego, którego celem było zapoznanie młodszych koleżanek i kolegów z tym ważnym wydarzeniem historycznym. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Potem wykonawcy przekazali zebranym cenne informacje, między innymi o tym, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie spisana konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie kraju, którego terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru. Ustawa regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej i zasadę trójpodziału władzy. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję.

Artyści zainscenizowali również moment podpisania ustawy przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz urozmaicili swój występ recytacją wierszy i śpiewaniem pieśni patriotycznych.